Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Lectia 1 - Interpretarea viselor

In jos 
AutorMesaj
Clarissa Divine

feminin Numarul mesajelor : 37
Casa : Slytherin
Functie : Prof. PDV
Anul : III,Animag
Data de inscriere : 30/01/2008

MesajSubiect: Lectia 1 - Interpretarea viselor   Mier Ian 30, 2008 11:36 pm

Clarissa cerceta cu privirea camera circulara in care urma sa predea.Era complet goala si plina de panze de paianjen.Se parea ca nimeni nu mai intrase in aceea incapere de ceva vreme.
Isi indrepta bagheta spre ferestrele deschise,ce iti ofereau un impresionant peisaj al muntilor din apropierea castelului,rosti in soapta cateva cuvinte,iar acestea fura acoperite de perdele din catifea.Repeta miscarea,iar in camera aparura diverse obiecte,printre care si cateva masute pentru elevi,rafturi pline de carti vechi,globuri de cristal,cani de ceai,diferite harti,oglinzi frante si alte obiecte necesare predarii Previziunilor despre viitor.
Aseza canile de portelan pe mesele rotunde si incepu sa toarne ceai in ele,asteptand in tacere elevii.
Dupa cateva minute,pasii acestora se auzira din ce in ce mai tare,urcand scarile turnului,iar primii elevi isi facura timizi aparitia in pragul usii.Aruncara cateva priviri sfioase prin incapere,asezandu-se mai apoi in jurul masutelor pe care se aflau canile de ceai.
Clarissa inchise usa in urma ultimului venit si incepu sa le vorbeasca elevilor,ce o priveau cu atentie,asteptand inceputul primei lectii de Previziuni despre viitor.
-In primul rand,as vrea sa va urez bun venit la prima lectie a acestui curs!
Este un subiect greu de inteles,desi la inceput nu pare a fi astfel.Putini au cu adevarat talentul de a vedea dincolo de lucrurile ce ne inconjoara,putini sunt in stare sa interpreteze semnele atat de evidente pentru cei ce au acest har.De aceea,multi au considerat prezicerea viitorului doar o pierdere de timp,pe cand altii au privit-o ca pe o adevarata arta.O materie in care nimic nu este precis si totul poate sa fie interpretat gresit:Asta voi incerca sa va predau!
Vom incepe cu o lectie despre interpretarea viselor si indiciile pe care le pot ascunde ele,cu privire la viitor.
Atunci cand visam,parca am pasi intr-o alta lume.O lume care desi are o legatura cu realitatea,ramane totusi ceva foarte diferit de aceasta.Din cauza legaturii dintre vise si realitate,visele fiecaruia sunt total diferite de ale celorlalti si corespund sentimentelor,dorintelor,experientelor si temerilor persoanei respective.Prin intermediul viselor putem cunoaste lucruri pe care in realitate nu le putem cunoaste intotdeauna,ne putem cunoaste mai bine propria persoana si daca avem harul de a deslusi viitorul,putem sa prezicem ceea ce va urma sa se intample.
Tot ceea ce trebuie sa faceti,deocamdata,este sa va povestiti cel mai recent vis,iar un alt coleg va incerca sa il interpreteze cat mai corect.Atunci cand il povestiti,incercati sa aveti in vedere obiectele pe care le-ati vazut in vis,persoanele pe care le-ati intalnit,sentimentele pe care le-ati avut,gandurile si scopurile pe care le urmareati in vis,chiar si senzatia pe care ati simtit-o imediat ce v-ati trezit.
Pentru inceput,se ofera cineva sa povesteasca unul dintre visele pe care le-a avut de curand sau sa interpreteze unul?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Layla Aberfoth

feminin Numarul mesajelor : 137
Varsta : 22
Casa : Gryffindor
Anul : V, Prof. Ierb. Keeper, Dir.Adj.SM., Auror, Magmet.Rept.
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Lectia 1 - Interpretarea viselor   Vin Feb 01, 2008 10:55 am

As vrea sa povestesc un vis, si cineva sa mi-l interpreteze.
De cand eram mik tin minte visu asta,nuj parca are cevaspecial

Eram in casa mea si era sera.Erau toate luminile aprinse,.Parinti nu erau acasa,eram numai eu.De foarte multe ori vedeam capete de la balaurii iesind din mese, scaune,televizor etc.
Imi poate spune cineva ce inseaman,asta e oto visu dar ma enrva ca tot asta imi arata visu,capete de balaur iesind din mobila,televizor etc.

feminin Numarul mesajelor : 37
Casa : Slytherin
Functie : Prof. PDV
Anul : III,Animag
Data de inscriere : 30/01/2008

MesajSubiect: Re: Lectia 1 - Interpretarea viselor   Vin Feb 01, 2008 2:15 pm

Faptul ca era seara poate semnifica faptul ca treceai printr-o perioada ce avea sa se sfarseasca in curand.Deobicei luminile aprinse semnifica primirea unui ajutor,dar nu sunt sigura ca ti se potriveste si tie in acest caz.Balaurul semnifica dispretul celor din jur,frica fata de ceilalti,vesti rele pe care le vei primi.
Eu cred ca treceai printr-o perioada grea,dar ce avea sa se sfarseasca in curand,primind ajutorul unei alte persoane.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Layla Aberfoth

feminin Numarul mesajelor : 137
Varsta : 22
Casa : Gryffindor
Anul : V, Prof. Ierb. Keeper, Dir.Adj.SM., Auror, Magmet.Rept.
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Lectia 1 - Interpretarea viselor   Vin Feb 01, 2008 2:17 pm

oau naspa,bine ca a fost in trecut,pe mine nimeni nu ma dispretuieste sper,mersi ca mi-ai interpretat visul Y Love You Kiss

MesajSubiect: Re: Lectia 1 - Interpretarea viselor   

Sus In jos

Lectia 1 - Interpretarea viselor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts-The-Magic-School :: Orele de curs :: Previziuni Despre Viitor-
Mergi direct la: