Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuişi | 

Viata in lumea magica

In jos 
AutorMesaj
Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Viata in lumea magica   Sam Ian 26, 2008 7:19 pm

Aici trebuie sa spuneti despre lumea magica. Ce credeti despre ea, etc.

Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.go-forum.net
Iris Kassandra Black

feminin Numarul mesajelor : 57
Varsta : 26
Casa : Gryffindor
Anul : VI, Prof. G.F.de C.M. Animag,Unsp. Seeker, Auror

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Sam Ian 26, 2008 10:35 pm

Lumea magica...cred ca oricine ar vrea sa traiasca intr-o astfel de lume,in care aproape orice iti e la indemana si imaginatia are loc de onoare.

Ce cred despre ea: Ca este minunata si ca poate lua orice forma ne dorim(de exemplu eu vrea ca lumea magica sa fie ca lumea normala ,insa cu anumite detalii cum ar fi sa se simta prezenta magiei la fiecare pas ) si ca orice e posibil daca ne dorim cu adevarat si ca si lumea in care traim este si ea magica in felul ei.
-_-'
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Sam Ian 26, 2008 10:46 pm

32 de puncte santa

Layla Aberfoth

feminin Numarul mesajelor : 137
Casa : Gryffindor
Anul : V, Prof. Ierb. Keeper, Dir.Adj.SM., Auror, Magmet.Rept.
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Vin Feb 01, 2008 1:14 pm

Viata in lumea magica, ce pot spune.Nimeni nu traieste in lumea magica decat daca vrea si simte asta.Viata in lumea magica presupun ca este frumoasa.Am vzitat-o de cateva ori,atunci cand eram nefericita,atunci cand eram indragostita si atunci cand pluteam printre nori.Lum,ea magica si viata in ea este minunata si inaltatoare.Te ajuta sa crezi mai mult in tine si in ceea ce poti faci,iti da puteri magice.Ea te ajuta sa intelegi cine iti este pritene adevrat si cine nu.Viata in lumea magica te face sa te simti foarte bine atunci cand esti foate dezamagita de tine sau de cineva.

Admin

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Vin Feb 01, 2008 2:13 pm

Imi place mult! 45 puncte pentru Gryffindor Wink

Bellatrix Lestrange

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 27
Casa : Slytherin
Anul : VI, Prof.Potiuni, Seeker

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Dum Feb 03, 2008 8:26 pm

Hm,Hm..Pai,in cateva cuvinte se poate spune ca Magia e foarte importanta,fiindca multi vrajitori nu ar putea sa traiasca 2 zile Incuiate [exemplu : Harry Potter 4,Finala Cupa Mondiale de Vajthat : Aproape nici un Vrajitor nu a reusit sa aprinda un foc Incuiat,iar Archie (sau cum se scrie :"> ) si-a luat o camasa de noapte de femei,etc..]. Magia este importanta pentru vrajitori nu numai la dueluri,ci si la lucrurile simple,cum ar fi gatitul sau curatenia.
Insa,ce au gresit cel mai mult Vrajitorii este ca s-au impartit un doua 'grupuri' de Magie,unul de Magie Neagra,iar altul care se apara de ea.
Magia poate fi folositoare,dar...Pe vremea Lordului Intunericului ea era folosita pentru a omori.
In capitolul Magie intra si ce au reusit sa faca Vrajitorii prin Magie..Si cred ca aici se pot zice multe lucruri.Au reusit sa construiasca lucruri minunate,cum ar fi Hogwarts,la care se pare ca nu se shtie cum ajungi..Sau Ministerul Magiei!Carui Incuiat iar trece prin minte ca el trece adeseori pe langa 'centrul' Magiei?E foarte frumos cum au reusit sa il construiasca sub pamant,si totusi sa vrajeasca ferestre,pentru a arata cat se poate de bine,sau sa intri in el printr-o Cabina Telefonica.Insa,Sf. Mungo mi se pare cea mai reusita 'creatie' a lor.Imi place cum se intra din mijlocul magazinelor,chiar dintr-un magazin,pe care scrie ca este "Inchis pentru Renovare" de secole.
Vrajitorii au reusit sa isi 'creeze' propriile sate,unde sa traiasca doar ei si care sa aiba niste legende minunate, si mai multe scoli unde sa isi impartaseasca cunostiintele lor urmasiilor.

Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Dum Feb 03, 2008 8:28 pm

65 de puncte

Clarissa Divine

feminin Numarul mesajelor : 37
Casa : Slytherin
Functie : Prof. PDV
Anul : III,Animag
Data de inscriere : 30/01/2008

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Dum Feb 03, 2008 10:26 pm

De fiecare data cand recitesc chiar si un scurt fragment dintr-o carte Harry Potter sau revad filmele ce s-au facut dupa carte,imi pare rau ca lumea creata de J.K.Rowling nu este reala.
Scriitoarea nu a uitat nici un detaliu in ceea ce priveste lumea Vrajitorilor.Totul este bine pus la punct,de la Ministerul Magiei si Hogwarts,la magazinele din Hogsmeade si Aleea Diagon.
Dar bineinteles,in carte este prezentat cel mai mult modul in care mentalitatea tinerilor este formata la Hogwarts si scoate in evidenta importanta educatiei pana si in lumea magiei.
Scoala este organizata foarte bine pe case,caracterul fiecarei persoane putand fi incadrat intr-una dintre acestea.Intotdeauna m-au atras in mod deosebit Viperinii,acesta fiind motivul pentru care volumul II este preferatul meu din seria Harry Potter,dupa al saselea volum.
M-a fascinat ideea unei camere construite de insusi unul dintre fondatorii scolii,cu scopul de a "purifica" scoala de cei pe care ii considera nedemni de a studia tainele magiei.
Nu sunt in totalitate de acord cu aceasta idee,pentru ca eu consider ca o scoala ar trebui sa ii educe pe toti cei ce sunt dornici sa invete,indiferent de sangele lor sau alte detalii ce nu reprezinta un impediment in a progresa in domeniul magiei.Atat timp cat o persoana detine puteri magice si este capabila sa inteleaga materiile de la Hogwarts,este demna de a studia la scoala respectiva.
Dar prejudecatile,ideile preconcepute,reprezinta un alt amanunt ce face lumea vrajitorilor asemanatoare de lumea noastra,reala.
M-a surprins modul de gandire al spiridusilor de casa si dorinta lor de a ii servi pe vrajitori,desi ei detin puteri pe care vrajitorii nu le pot avea,deseori subestimate.Mi se pare exagerat modul in care se pedepsesc atunci cand incalca ordinele stapanilor lor.
Ca exemplu voi da reactia spiridusilor de la Hogwarts,atunci cand Ron,Harry si Hermione au intrat in bucataria scolii.
De aceea este de apreciat faptul ca Doby se considera un spiridus liber si nu se supunea unei alte fiinte,doar din cauza faptului ca se nascuse spiridus.
Dar nu mi se pare intelept nici comportamentul centaurilor si atitudinea lor fata de oameni.Desi nu vor sa se supuna vrajitorilor,multi dintre ei refuza comunicarea cu vrajitorii.
Poate fi precizat si comportamentul goblinilor,ce nu au incredere in "purtatorii de baghete" si considera ca toate obiectele faurite de ei le revin celor din specia lor,indiferent de cei ce le cumpara.
Acestea mi se par slabiciunile lumii prezentate de J.K.Rowling,deorece fiintele ce sunt considerate inferioare vrajitorilor se pot opune in orice moment,iar asta le poate aduce mari pierderi.Cu ajutorul comunicarii si a argumentelor solide,conflictele pot fi rezolvate mult mai repede.
De exemplu,fara ajutorul spiridusilor,vrajitorii ar fi nevoiti sa se ocupe mult mai mult de ingrijirea locuintei lor.Fara ajutorul goblinilor,banca Gringotts nu ar mai fi atat de sigura.In plus,obiectele faurite de goblini au proprietati pe care nu le pot avea cele confectionate de vrajitori.
Creatorii de baghete nu s-ar putea descurca fara anumite animale,dar sa zicem ca este o mare diferenta intre unicorni,dragoni,pasari Phoenix si goblini,spiridusi,centauri,oameni ai marii,etcetera.
Un alt lucru ce m-a impresionat la Hogwarts au fost materiile,atat de bine gandite.Imi plac in mod special Previziunile despre viitor,desi este o materie imprecisa,in care nimic nu poate fi sigur.Totusi,unele preziceri facute de profesoara Trelawney s-au adeverit,dar nu a fost constienta ca ea le-a facut.Dar alte lucruri pe care le spunea in orele sale mi s-au parut pur si simplu stupide.
Dupa parerea mea,la Hogwarts se predau materii ce pot fi intelese si de cei fara de puteri magice.De exemplu,potiunile pot fi facute de oricine,atat timp cat respecta reteta si cunoaste efectul fiecarui ingredient.Nu sunt sigura ca o potiune ar avea efect asupra unui Incuiat,dar daca vrajile au efect si asupra Incuiatilor,este posibil sa fie la fel si in cazul potiunilor.Oricum,ceea ce vreau sa spun este ca dupa cum este prezentata materia in carte,un Incuiat ar putea sa o inteleaga oarecum.
La fel si in cazul Istoriei magiei,unde elevii nu sunt nevoiti sa faca vreo vraja.
Alt aspect interesant al lumii vrajitorilor este Vajthatul.Iar aici apare o alta asemanare cu lumea reala:sporturile ce au foarte multi fani.Totusi,recunosc ca am la fel de putin interes fata de sporturile din lumea magiei,cat am si pentru cele de acest gen din lumea reala.
Din punctul meu de vedere,Hogwarts este foarte asemanatoare cu o scoala din lumea reala,in anumite privinte:elevii sunt repartizati dupa capacitatea lor de a invata,organizarea competitilor atat sportive,cat si cele a caror menire este sa puna la incercare cunostiintele participantilor,notarea si testarea elevilor,etcetera.
Alt lucru demn de lauda este cat de bine au reusit vrajitorii sa se ascunda de Incuiati,atat de mult timp.Mai ales ca anumite lucruri ce se petrec in lumea vrajitorilor,ii afecteaza si pe acestia.Ca de exemplu victimele Lordului Voldemort si ale adeptilor lui.Daca nu ma insel,printre ele se numarau si Incuiati.
Ministerul Magiei a facut o alegere inteleapta prin a decide sa ii dezvaluie anumite lucruri primului ministru Incuiat,astfel legatura cu Incuiatii nu este rupta total.
Cam asta este parerea mea despre anumite aspecte ale lumii create de J.K. Rowling.Imi cer scuze daca am scris lucruri inutile.
Sus In jos
Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Lun Feb 04, 2008 11:44 am

120 de puncte, imi place foarte mult. Ai urmarit cam toate aspectele lumii vrajitoresti. Bravo!!!

Katya Kavanagh
Admin

feminin Numarul mesajelor : 68
Casa : Ravenclaw
Functie : Seeker
Anul : VII
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Dum Feb 17, 2008 6:37 pm

Hmmm....Au fost foarte multe lucruri ce mi-au atras atentia in lumea magica prezentata in Harry Potter...Vrajile...Persoanele...Organizarea....Lumea magica poate fi interpretata in multe feluri si fara Harry Potter...Unii se gandesc la spiridusi si centauri,iar altii la un vrajitor cu barba lunga imbracat intr-o roba albastra cu stelute ce amesteca intr-un ceaun.Eu personal ma gandesc la ambele,la baghete,maturisi ceaunje in principal..O melodie magica pe fond si tot tacamul...Intotdeauna a fost un subiect interesant si diversificat.Putem analiza vrajitorii,vrajile,modul de contact social,organizarea morala si politica si clasificarea oamenilor....La organizare si clasificare..Ceva se leaga...La ambele oprganizari...Clasificare?!?Vrajitorii erau clasificati dupa tipul de sange,dupa avere,familie si statut/rang...Iar cum Politica,si in lumea noastra se baga,si acolo era influentata de aceste clasificari...Dar mult mi-au atras atentia acele relatii,departamente si "cuvinte suflate" ce zburau repede prin minister...Ce era lumea aceea magica pana la urma?!?In unele momente putea fi clasificata ca o lume intunecata nemaipomenita,in altele ca o simpla lume cu niste oameni normali care pot face vraji,iar altadata ca un fel de inselatorie...Mister in care totul se leaga de politica si cati bani dai pentru proiectele macabre...Care este fata reala?!?De ce uneori pare ceva placut ce se dovedeste alteori a fi ceva groaznic?!?Si de fapt,de ce o privim asa?!?Nu o priveam ca pe o lume roz plina de unicorni acum cativa ani,cand ne uitam la desene gata veniti de la gradinita?De ce totul se schimba?Pai,asta poate fi usor descoperit...Fiecare are modul lui de a o privi...Si totusi,varsta difera..Cine stie cum privesc adultii lumea magica?!?E ciudat sa stii ca atunci cand auzi aceste doua cuvinte te gandesti la ceva nemaipomenit,sublim,supranatural si incantator,iar cand analizezi totul,iti dai seama in ce dilema poti intra doar incercand sa povestesti despre acest lucru....Din ce punct de vedere poti vorbi despre el?!?Sunt atat de multe moduri...Cel putin,ca si concluzie finala,am de spus ca lumea magica e o lume interesanta,supranaturala,spendida,mister ioasa,greu de descris si extrem de diversificata...
Sus In jos
Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Viata in lumea magica   Dum Feb 17, 2008 6:45 pm

99 de puncte Wink