Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuişi | 

Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore

In jos 
AutorMesaj
Bellatrix Lestrange

feminin Numarul mesajelor : 204
Varsta : 27
Casa : Slytherin
Anul : VI, Prof.Potiuni, Seeker
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Dum Feb 03, 2008 8:59 pm

Ei bine,ce parere aveti despre aceasta carte?V-a schimbat pareriile despre Albus Dumbleadore pe parcursul volumului VII?
Ideea Dezbaterii : Clarissa Divine

Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Dum Feb 03, 2008 9:41 pm

"Viata si Minciunile lui Dumbledore" este o carte scoasa de Rita Skeeter. Ea infatiseaza trecutul despre Dumbledore, cu multe modificari aduse de jurnalista.
Unele lucruri sunt totusi confirmate de Dumbledore insusi, dar cele mai multe sunt simple scorneli, inventate pentru a capta atentie.
Multi oameni au crezut ce este scris in ea, dar unii au refuzat sa creada ca Dumbledore ar fi putut face asa ceva.
Eu una nu am crezut nimic din carte, neputandu-mi-l imagina pe Albus intr-o asa postura, ca cea rezentata in biografie.
Cat despre Dumbledore, cred ca a gresit, dar asta face orice om. Pana la urma, daca nu faci nici o greseala nu esti om. Toti gresesc, cel putin odata in viata.
Dar nu trebuia sa ii ascunda atatea lui Harry. Mai bine i le-ar fi spus el, decat sa le afle din alta parte, cum s-a intamplat. Ar fi trebuit sa ii spuna despre Ariana, si chiar si despre Grindelwald
A gresit cand era tanar, dar dupa cum am spus, oricine face greseli, si nu cred ca el a omorat-o pe Ariana, chiar si din greseala. S-a acuzat toata viata pentru asta, dar nu el a facut-o.
M-au surprins totusi unele amanunte care au fost confirmate, cum ca el visa sa devina unul dintre cei mai puternici vrajitori, impreuna cu Grindelwald. Nu am crezut niciodata ca s-a gandit la asa ceva, deoarece in carte ne era prezentat ca un vrajitor care nu se lauda niciodata cu puterile lui iesite din comun.
Dar pentru mine ramane acelasi Dumbledore, doar cu cateva amanunte in plus aflate despre viata lui. El ramane un mare vrajitor, cu un suflet imens, care, spre deosebire de multi care au puterea lui, stie sa IUBEASCA!

OOC: E total neinspirat, scuze ><

Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.go-forum.net
Clarissa Divine

feminin Numarul mesajelor : 37
Functie : Prof. PDV
Anul : III,Animag
Data de inscriere : 30/01/2008

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Lun Feb 04, 2008 12:15 am

Cand am citit fragmentul din cartea scrisa de Rita Skeeter,nu am crezut tot ceea ce era prezentat acolo.Desi mai tarziu s-a dovedit ca anumite lucruri erau adevarate,mi se pare ca este o insulta la adresa memoriei lui Albus Dumbledore ca o persoana ca Rita sa scrie o carte despre viata sa.Singurele persoane ce ar fi indreptatite sa faca asta ar fi cele ce i-au fost apropriate in timpul vietii.
Este de inteles ca un tanar de 17-18 ani sa isi doreasca sa iasa in evidenta,mai ales ca tot timpul cat studiase la Hogwarts fusese considerat un elev remarcabil,stralucit.Este firesc sa se fi simtit inchistat,sa fi considerat ca puterile lui sunt limitate astfel,atunci cand mama sa a murit,lasandu-i in grija sa pe fratele si sora lui.Toate astea au contribuit la dorinta sa de a gasi Talismanele Mortii,de a obtine putere si glorie.
Ma indoiesc ca intr-o alta perioada a vietii sale s-ar fi putut lasa atat de usor cuprins de visele si planurile lui Grindelwald.
Intr-adevar,nu a dat dovada de responsabilitate cand a considerat posibil sa isi ia sora in cautarea Talismanelor Mortii.Cat despre moartea acesteia,nu vom stii niciodata care dintre Albus, Grindelwald si Aberforth a fost cel ce a omorat-o pe Ariana,dar cert este ca nici unul dintre ei nu a facut-o in mod intentionat.
Oricum,toate acestea au contribuit la comportamentul sau de mai apoi.Dupa parerea mea,regretele lui au fost cele ce l-au determinat sa ii apere pe cei cu parinti Incuiati si sa fie intotdeauna de partea dreptatii.
Iar faptul ca nu a uitat niciodata greselile pe care le-a facut cand era tanar si s-a invinuit mereu pentru moartea surorii sale,dovedesc ca era o persoana buna,ce pur si simplu a fost captata de iluzii specifice persoanelor tinere.
Totusi,faptele pe care le-a facut in anii ce au urmat dupa acest incident,nu au fost indeajuns pentru a isi demonstra ca este o persoana cu un suflet bun.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Lun Feb 04, 2008 9:59 am

Frumos! 50 puncte fiecare.

[wow,Clarissa,cat ai scris la Dezbaterea despre Magie :O]

Layla Aberfoth

feminin Numarul mesajelor : 137
Varsta : 22
Casa : Gryffindor
Anul : V, Prof. Ierb. Keeper, Dir.Adj.SM., Auror, Magmet.Rept.
Data de inscriere : 26/01/2008

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Lun Feb 04, 2008 1:14 pm

"Viata si minciunile lui Dumbledore" este o carte plina de adevar si de chestii josnice demne de Rita Skeeter ,autoarea acestei carti.
In ea ne povesteste despre parte Neagra a lui Dumbledore ,cea pe care o stiau decat cativa oamenii,de incredere,credea Dumbledore.
Cand am citit fragmentul de vreo 3 pagini din carte,am ramas inlemnita.Ce sa mai cred.Oare era adevarat?Chiar imi era firca si scarba ca Dumbledore sa tina secret atatea lucruri oribile.Il credeam tradator. Sad Am citit mai departe cartea si am crezut ca Dumbledore a fost de la inceput un om groaznic.
Dar dupa ce am inteles ce a facut Dumbledore l-am iertat.El a vrut sa nu se faca multa valava despre asta si nu vroia sa il creada oamenii un monstru si totodata un star.
Era mic si trebuie sa il intelegem.Cine nu si-ar dori puterea.?Si mai ales puterea peste cele doua lumi:a incuiatilor si a vrajitorilor.Era tentaia prea mare iar el era destul de mic ca sa nu refuze.
Nu a fost un lucru intelept ce a facut,asta recunoaste si el,dar asta a fost demult.
Si sunt sigura ca NU Dumbleore a omorat-o pe Ariana,sora lui,defapt nu se stie cine a omorat-o!
Dar Dumbledore isi da seama pana la urma cine este Grindelwald si mai tarziu,cand se face mai mare,se lupta cu el si il invinge.
In aceasta carte Rita ne da si mici fragmente din care reies si calitai dar nu foarte multe sa nu cumva sa il puna intr-o lumina buna,zice ea.
Dumbleore avea foarte mul;te responsabilitati si reusea sa le faca fata.Deci era responsabil si era destul de matur.Dar in acelasi timp el era egoist si plin de mandrie vrand puterea cea mare.
si atunci cand si-l face ca prieten pe Grindelwald se rupe de tot de realitate si nu mai este nici responsabil,este ca un porc care vrea multa putere.
Dar Dumbledore stie cu ce a gresit iar mai tarziu cand i se cere postul de Ministru al Magiei nu il accepta pentru ca nu mai vrea sa ajunga cel care era in copilarie.
Din aceata fapta reiese ca Dumbledore a invatat din greseli si nu le mai repeta,fiind un om intelept nu vrea si reuseste sa nu mai faca aceea mare greseala care i-a rams intiparita in minte.
Mie una imi schimbase parea Dumbledore dupa ce am citi acel fragment dar dupa ce am terminar carrtea ,am inteles ca si eu as fii facut la fel si nu il invinovatesc pe Dumbleodre cu nimic.
El este un om mare si asa va ramane si in inima mea pentru totdeauna!

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Lun Feb 04, 2008 1:51 pm

70 puncte :X Mi-a placut super-mult!!

Katya Kavanagh
Admin

feminin Numarul mesajelor : 68
Casa : Ravenclaw
Functie : Seeker
Anul : VII
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Mier Feb 06, 2008 6:48 pm

"Viata si minciunile lui Albus Dumbledore"....Mi s-a parut o carte interesanta,dar a omis foarte multe...Stim toti ca e scrisa de Rita Skeeter,deci din prima nu trebuie sa ne asteptam la laude...Mda...Albus este infatisat ca un batran demn si bine organizat(vrea el sa para) care de fapt este o persoana josnica,micncinoasa si parsiva ce incearca sa se ascunda in spatele amicilor...Ei,minciuna!E adevarat ca nu ati putut sa vi-l imaginati pe albus ca un copil,nu?Sau ca o persoana tanara...A fost creat sa infatiseze un fel de "Dumnezeu" daca ati observat.Un batranel perfect si foarte modest,de partea binelui si extrem de puternic...Dar sa recunoastem...Totul se invata din greseli...Albuis nu ar fi putut fi asa bun si drept,inteligent si ordonat daca nu ar fi vazut si partea opusa comportamentului lui Actual.A recunoscut singur ca a gresit si ca merita o pedeapsa....A recunoscut singur ca din vina lui au murit zeci de oameni si alte creaturi...Deci ne intrebam...Chiar este adevarat ce scrie in "Viata si MINCIUNILE lui Albus Dumbledore"?!?A mintit Albus?!?De cate ori a fost nevoit sa minta,in loc sa o faca a ales o alta cale,iar cand a mintit a recunoscut...Deci in viata lui nu au existat minciuni ci doar secrete si mistere nespuse...A fost cel mai interesant personaj vazut vreodata....Fiecare miscare,cuvant si lucru cat de mic facut de el era special,unic si perfect.Omul perfect nu este cel fara de greseli,ci cel ce isi recunoste greselile si invata din ele.Albus asta a facut mereu in toate momentele vietii lui.Daca ar fi fost cu adevarat ca si echiul lui Prieten din copilarie,ar fi mers mai dearte...Ar fi cautat toate Talismanele fara sa ii pese de consecinte si nu l-ar fi parasit pe Grindelwald...Sa recunoastem ca pentru un elev posibilitatile sunt multe si deschise si Albus isi dorea sa devina puternic,faimos si destept ca toti vrajitorii.Rita a luat toate datele si a facut ca de obicei....Si stim cu totii ce inseamna.Chiar si dupa acea carte nenorocita,nu mi-am schimbat pareea despre Albus,doar ca inainte ii cunosteam doar o parte din viata...Cea de director si putin din cea de profesor...Acum,cand o stiu pe toata,pot spuna ca Albus este la fel de important si interesant ca Harry Potter si nu trebuie lasat la o parte....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bellatrix Lestrange

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   Mier Feb 06, 2008 6:56 pm

70 puncte Wink

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore   

Sus In jos

Viata si Minciunile lui Albus Dumbleadore
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» UN NOU DESTIN (SON BAHAR)
» Yaprak dökümü(Poveste de familie)-sezonul 4

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum