Hogwarts-The-Magic-School

Hogwarts

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Noapte fara somn

In jos 
AutorMesaj
Karla Johnson
Admin

feminin Numarul mesajelor : 244
Varsta : 22
Casa : Hufflepuff
Anul : VI, Magmet,Prof. Zbor, Sefa Of.de Aurori, Keeper
Data de inscriere : 24/01/2008

MesajSubiect: Noapte fara somn   Joi Ian 24, 2008 10:29 pm

Degeaba se intorcea de pe o parte pe alta. Degeaba se agita...Nu putea sa adoarma. Intre propozitiile "Nu putea sa adoarma" si "Putea sa adoarma"era o mica diferenta. Dar asta schimba totul. Caci in fata era un "Nu" ea se zvarcolea de pe o parte pe alta, incercand sa ademeneasca somnul sa vina si la ea...Dar nimic.
Se ridica incet in capul oaselor, si isi puse un halat albastru. Incet, pentru a nu o trezi pe Bella, colega ei de camera, iesi din incapere.
Ratacii un timp prin scoala, nestiind unde sa se indrepte. Fiindu-i frica sa nu o descopere vreun profesor se oprea din cand in cand, pentru a fi sigura ca nu vine nimeni. De data asta se oprii langa un tablou imens. Privindu-l, isi aminti ce ii spusesera gemenii. In spatele tabloului se afla bucataria. Gadila usor para iar tabloul se dadu fara zgomot la o parte. Intra hotarata, convinsa ca nu incalca nici o regula.
In incapere se aflau o multime de spiridusi, care se grabira sa ii aduca tot felul de bunatati, incercand sa ii satisfaca gusturile.
-Nu trebuia sa va deranjati. Nu imi este foamne, spuse ea zambindu-le.
Apoi se uita in jur. Nu prea stia ce sa faca. I se parea cam ridicol. Ce poti sa faci intr-o bucatarie? Sa mananci, logic. Dar nu ii era foame. Vazu intr-un colt al incaperii un semineu mare. Se aseza pe un taburete langa el, absorbita fiind de flacatie jucause care se inaltau din lemnul proaspat de brad.

Vezi profilul utilizatorului http://hogwarts.go-forum.net
Iris Kassandra Black

feminin Numarul mesajelor : 57
Varsta : 25
Casa : Gryffindor
Anul : VI, Prof. G.F.de C.M. Animag,Unsp. Seeker, Auror

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Joi Ian 24, 2008 10:42 pm

''Ce? Haine de bumbac si matase?Hermione,nu ca nu as sustine dragostea ta pentru spiridusii de casa insa asta e ridicol!"Avril auzi o voce strabatand incaperea.
Asculta in continuare,dorind sa descopere persoanele ce vorbeau atat de aprins.
Insa nu se mai spuse nici un cuvant dupa aceea....se lasa linistea o clipa ,astfel incat crezu ca persoana auzita vorbeste singura,insa un lucru o convinse ca se insela: imediat apoi se auzira pasi grabiti,zgomotosi iesind din incapere .
''Incredibil"Avril auzi aceeasi voce oftand usor ...Apoi nimic.Nu se auzea nici o musca nimerind in panza unui paianjen hamesit,nici o scama aterizand pe podeaua curata...nimic.Aproape ca se putea auzi tacerea.
Insa linistea aceasta monumentala nu dura atat de mult....Avril se uita curioasa ,incercand sa descopere sursa zgomotelor si o descoperi pe Iris incercand sa refuze bunatatile oferite de spiridusii darnici.
''Oh,nu trebuie,nu trebuie" Iris continua sa se scuze intr-un mod foarte penibil pentru ea,in timp ce Avril chicotea zgomotos uitand ca si ea a fost in aceeasi situatie.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Joi Ian 24, 2008 10:53 pm

Avril o privi un timp pe fata nou venita. Era blonda, cu parul matasos, avea ochii verzi, iar fata era alba si fina. Intr-un final aceasta reusi sa scape de Spiridusi, care se departara facand plecaciune dupa plecaciune.
Iris se aseza langa ea, uitandu-se si ea tinta la foc. Amintindu-si ca nici nu se cunosteau, Avril incepu sa se prezinte.
-Sunt Avril Arakawa. Hufflepuff. Anul VI. Tu?In timp ce spunea toate astea se indrepta spre frigider. Scotoci pret de cateva secunde, pana cand gasi in sfarsit o carafa plin ochi cu lapte. Se indrepta spre o masa de langa semineu si turna din lapte intr-un pahar. Nu era multa lumina in camera, pentru ca provenea doar de la semineu si de la luna. Dar paharul sclipea mai tare ca diamantul, trezind in Avril niste amintiri pe care aceasta incerca sa le uite. De mult timp incerca, dar nu reusea. Se intreba daca mai avea vreun rost...Sa se chinuie atat...De ce sa nu renunte.
Ochii i se schimbara iarasi in functie de sentimente, de data aceasta facandu-se gri si mari. Genul de ochi in care iti place sa iti afunzi privirea. Genul de ochi pe care ii avusese si mama ei. Doar culoarea diferea putin.
Avril clatina din cap...Amintiri din trecut...Cat le ura! Stia ca nu putea schimba trecutul, dar ar fi dat orice ca amintirile sa i se stearga din memorie. Sa se poata bucura de viata, ca ceilalti, fara ca amintirile sa ii intunece gandurile si privirea. Fara ca ele sa o urmareasca...

Iris Kassandra Black

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Vin Ian 25, 2008 8:40 pm

''Iris Kassandra Black,anul VI ,Gryffindor''Iris zambea tinand in mana o ceasca cu ciocolata calda pe care nu o putuse refuza.
''Ahh....urasc cand se intampla asta!!'' Iris se ridica in picioare ,incercand cu rasputeri sa-si stearga bluza inabusita de ciocolata fierbinte.
CURATIO! Isi aminti aceasta apoi...Avril o privea in tot acest timp amuzata si in acelasi timp incantata de poznele ei .
Apuca o farfurie plina de fursecuri delicioase si o puse pe masuta din fata semineului.
''Uite,asta o sa ne tina ocupate toata noaptea...deci: povesti de groaza sau hazlii?''zise avril zambind dulce.
Sus In jos
Karla Johnson
Admin

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Vin Ian 25, 2008 8:52 pm

-Um...de groaza, alese Iris zambind infricosator..,
-Bine...raspunse Avril scotocind intr-un dulap pana cand gasi o lanterna veche. Eu prima.
Sfichiui din bagheta iar langa semineu aparura 2 perne mari si pufoase. Fetele se asezara pe ele, facandu-se cat mai comode. Focul abia mai sclipea cand Avril se apuca de poveste.
-Asa...Deci.... (OOC: =)) )

....Dintr-o data m-am trezit,in mijlocul noptii.Cred ca din cauza frigului,nu stiu sigur.Parca batea vant in camera...Patura nu mai era pe mine....Eram aproae gheata...Am vrut sa ma duc la baie.Am incercat sa ma ridic dar parca picioarele erau ingetate.
Am deschis usa si mergeam pe holul cel lung...mergeam continuu.Parca dintr-o data am observat ca mergeam prea incet.Nu aprinsesem lumin si in jurul meu era bezna.
Cand am ajuns in dreapta usii de la baie ,am vazut ca acolo era lumin aprinsa.Am intrat. Ma uitam de jur imprejur si deodata ochii mi sa-u atintit spre cada.De felul mau sunt mai fricoasa dar atunci nu simteam nici o frica.M-am apropiat.Am vazut in cada o fata intinsa,intepenita .Avea capul intr-o parte,astflel incat eu nu ii puteam vedea fata...si.m-am aplecat spre ea sa ii intorc fata....Parca semana foarte bine cu cineva dar nu imi dadeam seama cu cine.Am privit-o in ochi si parca incepea sa-si revina...Atunci am simtit cea mai mare frica din lume ,incremenisem,eram zapacita si tremuram toata,vroiam sa fug iimediat.Dar cand am pus mana pe usa m-am adus aminte ca nu ma-am spalat pe maini....si m-am intors... Fata aceea nu mai era acolo ,cred.Am deschis apa dar nu se auzea nici un zgomot...si atunci m-am dat seama ca nimic din ce se intamplase nu avuse nici un zgomot...pana atunci nu auzisem nici un sunet....Am privit in oglinda ...dar nu vedeam nimic,nu ma vedeam nici pe mine....

Fata se opri deodata.

Iris Kassandra Black

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Vin Ian 25, 2008 10:42 pm

''Wow Avril...scary ..imi place..let me tell you a story of my own''
Avril isi reveni zambind oarecum distant...''Sigur''

Locuiam intr-un cartier Incuiat normal,cu copii normali cu oameni normali.Femeia de alaturi,o femeie batrana si singura imi era buna prietena si o cunosteam de mult.
Intr-o seara,am vazut-o la geam,se uita la mine ,asa ca i-am facut cu mana,dar nu mi-a raspuns.Mi s-a parut ciudat insa nu am bagat de seama.Am inceput sa ma uit la televizor si am uitat complet.
Dupa vreo trei ore nu stiu ce mi-a venit ,insa m-am uitat iarasi pe geam...batrana tot acolo.M-am speriat ingrozitor si am tras jaluzelele.
Ziua urmatoare i-am spus mamei..bineinteles mama a considerat ceea ce am spus ceva..normal sau poate inventat.
Cand m-am intors de la scoala femeia tot acolo....m-am speriat mult prea tare ca sa exprim in cuvinte.Mama a sunat la politie ,iar politia a venit deindata.
Femeia era moarta.Fusese spanzurata si asezata in fata ferestrei ca totul sa para normal..da,normal,insa...gandul acela m-a bantuit mult timp.''

Avril era tacuta asa ca Iris incepu sa rada.
''E adevarat???"Avril intreba.
''Uhm........nu'' incepu Iris sa rada in timp ce Avril rasufla usurata.
Sus In jos
Harry Potter

Numarul mesajelor : 9
Anul : I, prof DADA
Data de inscriere : 25/01/2008

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   Vin Ian 25, 2008 11:40 pm

OOC: Hmm fara powerplay daca se poate...

BIC: Harry fusese cat se poate de trist in ziua aceea.
Nu mai fusese asa de ani de zile. Nici el nu stia de ce e asa. Intotdeauna fusese fericit insa de data asta era chiar opusul.
Era in camera de zi a Cercetasilor si citea o carte despre istoria magiei.
Era frumos afara. Insa era prea tarziu ca un cercetas ca el sa iasa afara din Castel.
Nu statu mult pe ganduri si isi lua roba pe el, mai infuleca din sendvisul preparat bine si isi baga bagheta intr-un buzunar.
Fugi repede pana ajunsa la holul de la intrare care era foarte pustiu. Logic. Era noapte, iar elevii nu vruiau sa li se scada puncte casei lor.
Deschise usa si iesi.
Afara norii acopereau luna care era, parca marcat de aceea noapte fermecata...
Harry se gandi sa faca o plimbare pe malul lacului din imprejurimile castelului.
Se auzira niste sunete de departe si Harry isi dadu seama ca nu era singurul de pe afara.
Se apropie de 2 siluete, care mai de care mai frumoasa.
- Ce faceti fetele. Eu sunt Harry Potter. Sunt la cercetasi. Voi cine sunteti?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Noapte fara somn   

Sus In jos

Noapte fara somn
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts-The-Magic-School :: Castelul Hogwarts :: Bucatarie-
Mergi direct la: